اصلاحیه جدید ماده ۱۶۹ شامل خرید ، فروش ، واردات و صادرات می شود

به نام خدا و با عرض سلام محضر همه شما کاربران ، در این بخش یک اصلاحیه مهم از یک بخش خیلی مهم قانون مالیاتها را برای شما توضیح می دهم . در بخش هشدارهای دارا حساب ایرانیان ، دستورالعمل ماده ۱۶۹ ، نحوه اجرا و جرائم مربوط به این ماده مهم را برای شما توضیح داده شد ، همچنین نحوه ثبت فاکتور های فروش در سامانه ماده ۱۶۹ در دو نرم افزار آنلاین و آفلاین ارائه شد.

اصلاحیه جدید سازمان امور مالیاتی کشور در ماده ۱۶۹ مکرر قانون مالیاتهای مستقیم در دو بخش خلاصه شده است ، بخش اول مربوط به تعیین سقف برای خرید و فروش ها می باشد ، بدین صورت که طبق قانون ماده ۱۶۹ شما مکلفید کلیه خریدها و فروش ها را به تفکیک هر شخص گزارش کنید ولی با توجه به اصلاحیه این قانون ، کلیه فاکتور هایی که مبلغ آنها زیر ۶۷۰ هزار تومان است نیاز به اعلام تفکیکی نبوده و شما می توانید جمع همه فاکتور های فوق را بصورت یکجا در سامانه به ثبت برسانید .

اکثر بنگاه های کوچک با این مشکل مواجه بودند که با توجه به خرید های کلی ، فاکتور های فروش زیادی با مبالغ کم صادر می کنند و گزارش خیلی طولانی را باید ارائه کنند ، با اجرای این اصلاحیه این مشکل برطرف شده و این واحد های کوچک می توانند بصورت مجموع فاکتورها را در سامانه ثبت خرید و فروش گزارش نمایند .

بخش دوم اصلاحیه ماده ۱۶۹ مشمول واردکنندگان و صادر کنندگان می شود . ثبت کلیه واردات و صادرات با مشکلات زیادی همچون دسترسی نیافتن به کد شرکت های طرف معامله و ثبت به موقع در سامانه سازمان امور مالیاتی روبرو بود . یکی کردن کدها از اصلاحات بسیار بجا توسط این سازمان بوده و موجب ارائه گزارش های به موقع توسط واحدهای تجاری می شود .

منظور از یکی کردن کدها این است که کلیه شرکت ها و واحدهای تجاری که در واردات یا صادرات مشغول فعالیت بودند مکلف بودند که برای هریک از طرف های معاملات خارجی خود کد مخصوصی را دریافت و شرکت فوق را با آن کد در سامانه ثبت کنند ، در این اصلاحیه تنها یک کد تعریف شده کافی است که وارد کنندگان و صادرکنندگان کالاها از آن در ارائه گزارش معاملات خود استفاده کنند و این کد برای همه شرکت های خارجی طرف معامله یکی خواهد بود .

پاینده و پیروز باشید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *