نکاتی مهم مربوط به واردات و صادرات در معاملات فصلی ۱۶۹

سلام دوستان و همراهان خوب.

نکات مهمی در خصوص واردات و صادرات و معاملات فصلی ماده ۱۶۹ در پست امروز برایتان مطرح میشود. همانطور که در جریان هستید در ابتدای سال نرم افزار مخصوص ارسال معاملات فصلی ماده ۱۶۹ با تغییرات جدیدی روبه رو شد به طریقی که آیتم های جدیدی به آن اضافه شد. در همان روز ها تمامی این تغییرات را به همراه فایل های آموزشی و فیلم آموزشی نرم افزار جدید معاملات فصلی را برایتان قرار دادیم که در انتهای مطلب امروز لینکهای آن وجود دارد.

اما با وجود تمام مطالب بازهم سوالاتی در خصوص آیتم های نرم افزار جدید وجود داشت که یکی از آن ها در قسمت واردات و صادرات بود. سوال متداول مودیان این بود که چه ارقامی به ریال و چه ارقامی باید به نرخ ارز در این صفحه قرار داده شود. که امروز تلاش میشود این ابهامات رفع گردد.

طبق ماده ۱۲ تبصره ۳ آیین نامه اجرایی ماده ۱۶۹ ارسال اطلاعات واردات و صادرات باید با درج شماره کوتاژ اظهارنامه گمرکی و کد گمرک ترخیص کننده و شماره اختصاصی اشخاص خارجی انجام شود.

برخی از مبادلات ممکن است به همان ریال انجام شود در این صورت مشکلی برای اینکه چه رقمی باید فهرست معاملات گزارش شود به وجود نمی آید اما در مواقعی که در نرخ ارز تفاوتی وجود دارد قانون این نکته را بیان میدارد که :

” چنانچه معاملات انجام شده بصورت ارزی باشد مبالغ ارز و نوع ارز و نرخ برابری ارز یا نرخ مورد معامله و معادل ریالی معامله انجام شده در صورتحسابها و اسناد درامدی صادره و همچنین در فهرست معاملات ارسالی قید شود.”

در قسمت واردات  بخشی وجود دارد که سوال میشود نوع معامله شما کدام مورد زیر است: خرید از اشخاص خارجی بدون نیاز به اظهارنامه گمرکی یا واردات ؟

واردات که مشخص است اما مورد اول منظور خدماتیست که از طریق مبادی گمرکی و تشریفات مربوطه وارد نمیشود. مثل طراحی نرم افزاری که در خارج از کشور انجام شده است.

به طور کلی اینکه یک وارد کننده چه مبالغی را باید پرداخت کند امری مهم است ، او باید حقوق و عوارض گمرکی + هزینه های متفرقه +مالیات+ عوارض را بپردازد ولی مبلغی که او در اسناد به عنوان بهای تمام شده برای کالا اعمال میکند رقمی دیگر است . وارد کننده کالا ارزش کالا به اضافه حقوق و عوارض گمرکی را در اسناد خود به عنوان خرید خود وارد میکند اما اگر از آن زمان تا فروش هزینه های دیگری متحمل شد باید برای بهای تمام شده خود آن هزینه ها را به آن بیافزاید.

در هر صورت دانستن نکات ریزی از قوانین اعمال شده باعث میشود که در اجرای قوانین عمل شود. اما ما همچنان توصیه میکنیم که با دانش کافی اطلاعات را به صورت دقیق ارائه نمایید چرا که جبران خطا بسیار دشوار تر خواهد بود. از لینکهای زیر میتوانید مطالب آموزشی ما در خصوص معاملات فصلی ماده ۱۶۹ را استفاده نمایید. با آرزوی موفقیت برای شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *