چگونه اظهارنامه خود را ایمن کنیم؟!

چگونه اظهارنامه خود را ایمن کنیم؟!

بدون شک تیر ماه یکی از پردغدغه ترین و پراسترس ترین ماه های سال برای جامعه حسابداری می باشد. نگرانی که همه و همه در یک کلمه خلاصه شده است. اظهارنامه مالیاتی!!!
در این مطلب مواردی به شما آموزش داده می شود که حتما باید پیش از ارسال اظهارنامه کنترل و بررسی گردد تا بدانیم چگونه اظهارنامه خود را ایمن کنیم؟!

۱- هرچه سریعتر اظهارنامه خود را ارسال کنید
اولین و مهمترین نکته این است که بهیچ وجه ارسال اظهارنامه را به روزهای پایانی موکول نکنید. چه بسا مشاهده شده که در روزهای پایانی سایت دچار اختلال شده و مودیان برای ارسال اظهارنامه خود دچار مشکل می شوند. بدیهی است درصورتی که حتی به دلیل اختلال سایت موفق به ارسال اظهارنامه نشوید در حکم عدم ارائه اظهارنامه است و اداره امور مالیاتی هیچگونه مسئولیتی در این خصوص ندارد.

۲- حتی اگر فعالیت نداشتید اظهارنامه بفرستید
همانطور که می دانید طبق ماده ۱۹۲ ق.م.م در کلیه مواردی که مودی یا نماینده او که به ‌موجب مقررات این قانون از بابت پرداخت مالیات مکلف به تسلیم اظهارنامه مالیاتی است چنانچه نسبت به تسلیم آن در موعد مقرر اقدام نکند، مشمول جریمه غیرقابل بخشودگی معادل سی‌درصد مالیات متعلق برای اشخاص حقوقی و صاحبان مشاغل موضوع این قانون و ده‌ درصد مالیات متعلق برای سایر مودیان می‌باشد.

فرض کنید که شما در سال مالی هیچگونه فعالیتی نداشتید و این مورد ثابت شود.
بدلیل عدم وجود مالیات جریمه ای هم متوجه نمی باشد. ولی پیشنهاد ما این است که حتما اظهارنامه ارسال گردد. زیرا ارسال اظهارنامه ولو اظهارنامه صفر می تواند در راستای خوداظهاری تصویر مثبتی از شرکت شما در اداره امور مالیاتی ذیربط نشان دهد.

۳- بررسی های تحلیلی را فراموش نکنید
مقایسه اطلاعات و مانده حسابهای مختلف با مانده ابتدای دوره و حتی مقایسه مانده چند دوره بصورت روند با یکدیگر می تواند اطلاعات مهمی در اختیار شما قرار دهد. چه بسیار باگ ها و اشتباهاتی که در بررسی های تحلیلی و تحلیل روند ها خود را نشان دادند.

۴- پیشنهادات حسابرس را جدی بگیرید
معمولا پیش از بستن حسابها و ارسال اظهارنامه حسابرس مستقل حسابها را بررسی و گزارشی تحت عنوان نامه مدیریت به شما ارائه می دهد. پیشنهادات حسابرس را به دقت مطالعه و آنجا که لازم است اقدامات اصلاحی را انجام دهید. برای اطلاع بیشتر میتوانید مطلب آثار مالیاتی گزارش حسابرس مستقل و نحوه استفاده از گزارش حسابرس در امور حسابداری را مطالعه بفرمایید.

۵- سندهای مهم را یک بار دیگر بررسی کنید
برخی سندها به نسبت از اهمیت بیشتری برخوردارند و اشتباه در ثبت این سندها میتواند کل تراز شما را زیر سوال ببرد. از جمله

 • سند افتتاحیه:
  مطمئن شوید که با سند اختتامیه و اظهارنامه سال گذشته مطابق است.
 • سند ارزش افزوده:
  با اظهارنامه های ارزش افزوده و دفاتر مطابقت و بطور صحیح تهاتر شود.
 • سند تسعیر ارز:
  مراقب الزامات استاندارد حسابداری ۱۶ باشید!!!
 • سند بستن حسابهای موقت:
  تمام حسابهای سود و زیانی را به حساب سود و زیان سال جاری ببندید.
 • اندوخته قانونی و مالیات پرداختنی:
  پس از بستن حسابهای موقت در صورت نیاز اندوخته قانونی اخذ کنید و مالیات خود را محاسبه کنید.
 • سند ذخایر:
  ذخیره گارانتی، ذخیره سنوات، ذخیره هزینه ها و … را بدرستی و بر مبنای دقیق و منطقی با رعایت الزامات استاندارد شماره ۴ محاسبه کنید.
 • سندهای اصلاحی و تعدیلات سنواتی:
  اگر حسابی را اصلاح کردید یکبار دیگر سند بررسی شود. اصلاح حساب اصلاح شده جلوه خوبی ندارد!!
 • سند بهای تمام شده:
  یکبار دیگر اکسل بهای تمام شده خود را به دقت آنالیز کنید. فرمول ها بررسی شود. در کنترل بهای تمام شده حتما از بررسی های تحلیلی استفاده شود.

مانده حسابهای بانکی:
بسیار مهم!! است که مانده حسابهای بانکی شما در تاریخ ترازنامه با مانده های ارسالی در اظهارنامه مطابقت داشته باشد.

۶- اطلاعات مورد نیاز برای تکمیل اظهارنامه را از قبل آماده کنید
می دانید که برای ارسال اظهارنامه به سری اطلاعاتی نیاز است.
اطلاعات هویتی شرکت و سهامداران و هیئت مدیره، اطلاعات حسابهای بانکی، صادرات و واردات، موجودی های کالا، اطلاعات حسابرس و … این اطلاعات را حتما از قبل آماده کنید. فراهم کردن آنها را به زمان ارسال اظهارنامه موکول نکنید!

۷- ترازنامه و حساب سود و زیان خود را تهیه کنید
حتما پیش از ارسال اظهارنامه با استفاده از کاربرگ های تهیه صورتهای مالی خودتان یا شخصی مورد اعتماد (!) ترازنامه و صورت سود و زیان را در اکسل تهیه و با دفاتر مطابقت دهید. درآمد مشمول مالیات خود را محاسبه و با سند مالیات پرداختنی مطابقت دهید. جهت درک بهتر مثال زیر را مطالعه بفرمایید.
مثال:
با توجه به اطلاعات زیر درآمد مشمول مالیات و مالیات شرکت الف را محاسبه کنید.
درآمد عملیاتی ۴۰۰۰
هزینه عملیاتی (۲۵۰۰)
درآمد حاصل از سرمایه گذاری در سهام ۵۰۰
سود سپرده بانکی ۲۰۰
هزینه های غیرعملیاتی (۱۰۰)

*توجه داشته باشید که طبق ماده ۱۰۵ ق.م.م جمع درآمد شرکتها و درآمد ناشی از فعالیت‌های‌انتفاعی سایر اشخاص حقوقی که از منابع مختلف در ایران یا خارج ‌از ایران تحصیل می‌شود، پس از وضع زیان‌های حاصل از منابع ‌غیرمعاف و کسر معافیت های مقرر به استثنای مواردی که طبق ‌مقررات این قانون دارای نرخ جداگانه‌ای می‌باشد، مشمول مالیات ‌به نرخ بیست و پنج درصد (۲۵%) خواهند بود.
بنابراین درآمد مشمول مالیات و مالیات در مثال فوق:
درآمد مشمول مالیات ۱۴۰۰ = ۱۰۰ – ۲۵۰۰ – ۴۰۰۰
مالیات متعلق ۳۵۰ = ۲۵% * ۱۴۰۰

۸- مشمولیت تبصره ۷ را بررسی کنید
طبق تبصره ۷ ماده ۱۰۵ به ازای هر ده درصد (۱۰%) افزایش درآمد ابرازی مشمول مالیات اشخاص موضوع این ماده نسبت به درآمد ابرازی مشمول مالیات سال گذشته آنها، یک¬ واحد ¬درصد و حداکثر تا پنج واحد -درصد از نرخهای مذکور کاسته می‌شود. شرط برخورداری از این تخفیف تسویه بدهی مالیاتی سال قبل و ارائه اظهارنامه مالیاتی مربوط به سال جاری در مهلت اعلام شده از سوی سازمان امور مالیاتی است.

درآمد مشمول مالیات سال گذشته خود را با امسال مقایسه کنید.
اگر ۱۰ درصد و یا بیشتر رشد داشته اید شما مستحق استفاده از تخفیف ماده فوق هستید.
پس حتما در اظهارنامه خود این مورد را لحاظ کنید.

۹- حتما پیش نویس اظهارنامه پرینت و دقیق بررسی شود
پیش از ارسال اظهارنامه حتما نسخه پیش نویس را پرینت گرفته و با دقت مطالعه کنید.
اگر هنوز مطمئن نیستید از یک نفر اهل فن بخواهید تا اظهارنامه شما را پیش از ارسال مطالعه و اشکالات احتمالی را به شما گوشزد کند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *